Murata Electronics North America GRM1555C1H751JA01D
GRM1555C1H751JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H751JA01D
Brief Description
CAP CER 750PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H751JA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H751JA01D
QUANTITY
GRM1555C1H751JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H751JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H751JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance750pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H751JA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H751JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H751JA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H751JA01D
JUMPER-H1502TR/A3049S/H1502TR 2" datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS DL.05" PCB/SMD datasheet.pdf
BAG NOTEBOOK NYLON TOP-LOAD datasheet.pdf
RES SMD 2.2KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE MODULE 35V 160A TO249AB datasheet.pdf
FIXED IND 3.4NH 150MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 330VAC AXIAL datasheet.pdf