Murata Electronics North America GRM1555C1H7R0BZ01D
GRM1555C1H7R0BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H7R0BZ01D
Brief Description
CAP CER 7PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H7R0BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H7R0BZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H7R0BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H7R0BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H7R0BZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H7R0BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H7R0BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H7R0BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H7R0BZ01D
REGULATOR -10V .5A 3SIP HORZ datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.2K OHM 0804 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 34-PCM datasheet.pdf
CONN HEADER 2.0MM 7POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8SO datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 5.12"LX3.42"W datasheet.pdf
RES 199.6K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf