Murata Electronics North America GRM1555C1H7R1DZ01D
GRM1555C1H7R1DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H7R1DZ01D
Brief Description
CAP CER 7.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H7R1DZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H7R1DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H7R1DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H7R1DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H7R1DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H7R1DZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H7R1DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H7R1DZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H7R1DZ01D
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 100MA 8.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN SPRING 70POS DUAL .370 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC PWM CONTROLLER 100KHZ 7-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf