Murata Electronics North America GRM1555C1H7R1WA01D
GRM1555C1H7R1WA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H7R1WA01D
Brief Description
CAP CER 7.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H7R1WA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H7R1WA01D
QUANTITY
GRM1555C1H7R1WA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H7R1WA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H7R1WA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.1pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H7R1WA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H7R1WA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H7R1WA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H7R1WA01D
DSUB CABLE - CMM09S/AE09G/CMM09S datasheet.pdf
SENS PROX M18 10MM NPN-NO UNSHLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TFLEX XS4130 9" X 9" datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR FLAT PACK 5MM datasheet.pdf
RES 352K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/16"-500' BLACK datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
BRIDGE RECT GPP 8A 200V GBU datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf