Murata Electronics North America GRM1555C1H7R5CZ01D
GRM1555C1H7R5CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H7R5CZ01D
Brief Description
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H7R5CZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H7R5CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H7R5CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H7R5CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H7R5CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H7R5CZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H7R5CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H7R5CZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H7R5CZ01D
MODULE DDR2 1GB 240FBDIMM datasheet.pdf
IC MCU 8K USB HUB 4 PORT 48SSOP datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
OPTICAL CABLE 10G SFP+ 7M datasheet.pdf
CAT 5E PATCH CORD 25 FOOT WH datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
METAL FAN GUARD 35MM datasheet.pdf