Murata Electronics North America GRM1555C1H7R6CA01D
GRM1555C1H7R6CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H7R6CA01D
Brief Description
CAP CER 7.6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H7R6CA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H7R6CA01D
QUANTITY
GRM1555C1H7R6CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H7R6CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H7R6CA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H7R6CA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H7R6CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H7R6CA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H7R6CA01D
DIODE ARRAY GP 200V 8A D2PAK datasheet.pdf
FTG MULTICH RA RACEWAY3 GRAY datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 54K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf