Murata Electronics North America GRM1555C1H821JA01D
GRM1555C1H821JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H821JA01D
Brief Description
CAP CER 820PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H821JA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H821JA01D
QUANTITY
GRM1555C1H821JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H821JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H821JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H821JA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H821JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H821JA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H821JA01D
FLEX CABLE - AFG03G/AF03/AFG03G datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL DGTL SGL 12V datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD SER 10-UMAX datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 600V 25A BU datasheet.pdf
RES 1.45M OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.3A SNT6A datasheet.pdf