Murata Electronics North America GRM1555C1H8R5CA01D
GRM1555C1H8R5CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H8R5CA01D
Brief Description
CAP CER 8.5PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H8R5CA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H8R5CA01D
QUANTITY
GRM1555C1H8R5CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H8R5CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H8R5CA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H8R5CA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H8R5CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H8R5CA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H8R5CA01D
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 32V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 59MM datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF19 ACCESSORY datasheet.pdf
IC WW ANALOG TV TUNER 28QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD323 datasheet.pdf