Murata Electronics North America GRM1555C1H8R8BZ01D
GRM1555C1H8R8BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H8R8BZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H8R8BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H8R8BZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H8R8BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H8R8BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H8R8BZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H8R8BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H8R8BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H8R8BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H8R8BZ01D
CABLE CAT6 DBL-SHIELDED YEL .5M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TINEL LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf