Murata Electronics North America GRM1555C1H8R8CZ01D
GRM1555C1H8R8CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H8R8CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H8R8CZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H8R8CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H8R8CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H8R8CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H8R8CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H8R8CZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H8R8CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H8R8CZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H8R8CZ01D
RES SMD 110 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
USB 2.0 A-PLUG TO MCRO-B-PLUG 2M datasheet.pdf
RES 2 OHM 25W 5% TO220 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS 5.59MM BLACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf
RF RMS PWR DETECTOR 3.9GHZ 24SMT datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf