Murata Electronics North America GRM1555C1H8R9CZ01D
GRM1555C1H8R9CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H8R9CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.9PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H8R9CZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H8R9CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H8R9CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H8R9CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H8R9CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H8R9CZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H8R9CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H8R9CZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H8R9CZ01D
RES SMD 3.16K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
SL SMT RA HDR TIN 4CKT datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
BCF 3.81/12/180LR SN OR BX datasheet.pdf
MICRO 9C P /33 WHT 18" datasheet.pdf
MT FEED BRK datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf