Murata Electronics North America GRM1555C1H8R9CZ01D
GRM1555C1H8R9CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H8R9CZ01D
Brief Description
CAP CER 8.9PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H8R9CZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H8R9CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H8R9CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H8R9CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H8R9CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H8R9CZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H8R9CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H8R9CZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H8R9CZ01D
PHOTODIODE BLUE 42.4MM SQ BARE datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 2AG datasheet.pdf
INTERFACE CBL IDC W/HOLES 60POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
32IN HORIZ MIL CONN PNP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 0603 datasheet.pdf
RES 1.69M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
150 mA, Low Dropout, CMOS Linear Regulator IC datasheet.pdf