Murata Electronics North America GRM1555C1H9R0BA01D
GRM1555C1H9R0BA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H9R0BA01D
Brief Description
CAP CER 9PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H9R0BA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H9R0BA01D
QUANTITY
GRM1555C1H9R0BA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H9R0BA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H9R0BA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H9R0BA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H9R0BA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H9R0BA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H9R0BA01D
CONN POWER ENTRY W/FILTER 3AMP datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
STOP PAD 2.49MM datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR I2C PROGR 24QFN datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
PLASTEK SHEET, 3 MM X 60'' X 48' datasheet.pdf
ENCODER 6.0N 16PULSE THD PUSH datasheet.pdf
CTV 15C 14#20 1#16 SKT J/N REC datasheet.pdf
15UF 50V 6.35X17.45 85C AXI datasheet.pdf