Murata Electronics North America GRM1555C1H9R4DZ01D
GRM1555C1H9R4DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H9R4DZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.4PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H9R4DZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H9R4DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H9R4DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H9R4DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H9R4DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H9R4DZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H9R4DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H9R4DZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H9R4DZ01D
CONN TERM FEMALE 18-22AWG GOLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-3 datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 20ppm 18pF 25 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MAXQ SERIAL/JTAG EVAL BOARD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 12.32MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3.5 BRASS 16MM datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf