Murata Electronics North America GRM1555C1H9R6BZ01D
GRM1555C1H9R6BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H9R6BZ01D
Brief Description
CAP CER 9.6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H9R6BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H9R6BZ01D
QUANTITY
GRM1555C1H9R6BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H9R6BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H9R6BZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H9R6BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H9R6BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H9R6BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H9R6BZ01D
FILTER PERFORM W/CHOKE IEC 6A datasheet.pdf
CAP CER 250PF 15KV R16 DISK datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 4V 20% 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
ULTRA-SLIM SFTY DOOR SW W/SOL IN datasheet.pdf
HDM SAPR136F200O LM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 120A TO-220AB datasheet.pdf