Murata Electronics North America GRM1555C1H9R9BA01D
GRM1555C1H9R9BA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H9R9BA01D
Brief Description
CAP CER 9.9PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H9R9BA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H9R9BA01D
QUANTITY
GRM1555C1H9R9BA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H9R9BA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H9R9BA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.9pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H9R9BA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H9R9BA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H9R9BA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H9R9BA01D
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 8MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
60729-44 EJECTOR SPRING datasheet.pdf
RES 162 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 6A datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HD EJECT SMT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 42POS datasheet.pdf
MODULE MOUNTING TRACK, 6 POSITIO datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf