Murata Electronics North America GRM1555C1HR20WZ01D
GRM1555C1HR20WZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1HR20WZ01D
Brief Description
CAP CER 0.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1HR20WZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1HR20WZ01D
QUANTITY
GRM1555C1HR20WZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1HR20WZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1HR20WZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.20pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1HR20WZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1HR20WZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1HR20WZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1HR20WZ01D
CAP FILM 3.3UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112POS .050 SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
Crystal 6.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 10.4KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
IC MMIC AMP VCO BUFFER 24-QFN datasheet.pdf
SC 3.81/14/135F 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
0,22UF 63V 4X7MM 85C 1500H datasheet.pdf