Murata Electronics North America GRM1555C1HR60WZ01D
GRM1555C1HR60WZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1HR60WZ01D
Brief Description
CAP CER 0.60PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1HR60WZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1HR60WZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1HR60WZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1HR60WZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1HR60WZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.60pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1HR60WZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1HR60WZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1HR60WZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1HR60WZ01D
CAP CER 0.15UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
LED ACRICH WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 12.32MM datasheet.pdf
IC REDRIVER PCIE 8CH 54WQFN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 140MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SD MNT DUAL SW PNT FLTSW M18 datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 167MHZ VFBGA datasheet.pdf