Murata Electronics North America GRM1555C1HR68CA01D
GRM1555C1HR68CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1HR68CA01D
Brief Description
CAP CER 0.68PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1HR68CA01D.pdf
Availability of GRM1555C1HR68CA01D
QUANTITY
GRM1555C1HR68CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1HR68CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1HR68CA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1HR68CA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1HR68CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1HR68CA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1HR68CA01D
IDC CABLE - MDM34T/MC34M/MDM34T datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC10S/AE10M/CSC10S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 48POS .156 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW SOD123 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1.5A DO204AL datasheet.pdf
LICENSE PCI MAST/TARG 32B SC/SCM datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf