Murata Electronics North America GRM1555C1HR70CA01D
GRM1555C1HR70CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1HR70CA01D
Brief Description
CAP CER 0.70PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1HR70CA01D.pdf
Availability of GRM1555C1HR70CA01D
QUANTITY
GRM1555C1HR70CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1HR70CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1HR70CA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.70pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1HR70CA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1HR70CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1HR70CA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1HR70CA01D
CONN HEADER 7POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 10POS 3.5MM VERT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT datasheet.pdf
STAINLESS STEEL ALTERNATIVE datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf
TERMINATION DEVICES datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf