Murata Electronics North America GRM1555C2A1R1CA01J
GRM1555C2A1R1CA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C2A1R1CA01J
Brief Description
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C2A1R1CA01J.pdf
Availability of GRM1555C2A1R1CA01J
QUANTITY
GRM1555C2A1R1CA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C2A1R1CA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C2A1R1CA01J
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C2A1R1CA01J
Related LinksGRM1555C2, GRM1555C2A1R1CA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C2A1R1CA01J Details Description
Related parts for GRM1555C2A1R1CA01J
C/A MRJ21/MRJ21 GBE GRAY CMR datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ANTENNA NANOBLADE datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 6A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2910 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 35V JB 1206 datasheet.pdf
NEXT VI G/P SS 634/164 datasheet.pdf
CBL ASSEM W.FL2 BLACK 400MM datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf