Murata Electronics North America GRM1555C2A3R1CA01J
GRM1555C2A3R1CA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C2A3R1CA01J
Brief Description
CAP CER 3.1PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C2A3R1CA01J.pdf
Availability of GRM1555C2A3R1CA01J
QUANTITY
GRM1555C2A3R1CA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C2A3R1CA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C2A3R1CA01J
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C2A3R1CA01J
Related LinksGRM1555C2, GRM1555C2A3R1CA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C2A3R1CA01J Details Description
Related parts for GRM1555C2A3R1CA01J
TERM BLOCK ISOLATOR BRIDGE 10POS datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC ENERGY METER AFE 3PH 64-LQFP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 2W DO204AL datasheet.pdf
RES 1.2465K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf