Murata Electronics North America GRM1555C2A5R1CA01J
GRM1555C2A5R1CA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C2A5R1CA01J
Brief Description
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C2A5R1CA01J.pdf
Availability of GRM1555C2A5R1CA01J
QUANTITY
GRM1555C2A5R1CA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C2A5R1CA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C2A5R1CA01J
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C2A5R1CA01J
Related LinksGRM1555C2, GRM1555C2A5R1CA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C2A5R1CA01J Details Description
Related parts for GRM1555C2A5R1CA01J
SSD 2.5" IDEP 1GB datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HFP37H/AE37G/HFP37H datasheet.pdf
CABLE 12COND 20AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
POWER STRIP 13OUT RACK AMMETER datasheet.pdf
RES MO 2W 5.6K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 41POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 388 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 98MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf