Murata Electronics North America GRM1555C2A5R2DA01D
GRM1555C2A5R2DA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C2A5R2DA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.2PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C2A5R2DA01D.pdf
Availability of GRM1555C2A5R2DA01D
QUANTITY
GRM1555C2A5R2DA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C2A5R2DA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C2A5R2DA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C2A5R2DA01D
Related LinksGRM1555C2, GRM1555C2A5R2DA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C2A5R2DA01D Details Description
Related parts for GRM1555C2A5R2DA01D
CAP FILM 10000PF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 50POS 0.156 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 125V 180 OHM 120C datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS R/A SKT SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 130MA 2.7 OHM SMD datasheet.pdf
SOCKET CONTACT SZ22 datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 133MHZ 90BGA datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf