Murata Electronics North America GRM1555C2A5R3DA01D
GRM1555C2A5R3DA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C2A5R3DA01D
Brief Description
CAP CER 5.3PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C2A5R3DA01D.pdf
Availability of GRM1555C2A5R3DA01D
QUANTITY
GRM1555C2A5R3DA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C2A5R3DA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C2A5R3DA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C2A5R3DA01D
Related LinksGRM1555C2, GRM1555C2A5R3DA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C2A5R3DA01D Details Description
Related parts for GRM1555C2A5R3DA01D
HEX STANDOFF 2-56 ALUMINUM 3/16" datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.62KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TAPE HI-TACK SEALING 48MMX50M datasheet.pdf
CONV DC/DC 16.5W 15V 1.1A datasheet.pdf
RES 160 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf