Murata Electronics North America GRM1555C2A5R8CA01J
GRM1555C2A5R8CA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C2A5R8CA01J
Brief Description
CAP CER 5.8PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C2A5R8CA01J.pdf
Availability of GRM1555C2A5R8CA01J
QUANTITY
GRM1555C2A5R8CA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C2A5R8CA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C2A5R8CA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C2A5R8CA01J
Related LinksGRM1555C2, GRM1555C2A5R8CA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C2A5R8CA01J Details Description
Related parts for GRM1555C2A5R8CA01J
JUMPER-H1500TR/A3049B/H1500TR12" datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23-3 datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP 6POS NON-SHORT datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SINGLE M18 LONG M12 CN NPN NC datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf