Murata Electronics North America GRM1555C2A5R8DA01J
GRM1555C2A5R8DA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C2A5R8DA01J
Brief Description
CAP CER 5.8PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C2A5R8DA01J.pdf
Availability of GRM1555C2A5R8DA01J
QUANTITY
GRM1555C2A5R8DA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C2A5R8DA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C2A5R8DA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C2A5R8DA01J
Related LinksGRM1555C2, GRM1555C2A5R8DA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C2A5R8DA01J Details Description
Related parts for GRM1555C2A5R8DA01J
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.7A 81.5 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CABLE STR MALE-R/A MALE 10PS 12' datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf