Murata Electronics North America GRM1555C2A6R7CA01J
GRM1555C2A6R7CA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C2A6R7CA01J
Brief Description
CAP CER 6.7PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C2A6R7CA01J.pdf
Availability of GRM1555C2A6R7CA01J
QUANTITY
GRM1555C2A6R7CA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C2A6R7CA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C2A6R7CA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C2A6R7CA01J
Related LinksGRM1555C2, GRM1555C2A6R7CA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C2A6R7CA01J Details Description
Related parts for GRM1555C2A6R7CA01J
IC CONTROLLER PHY LNK LAY 209BGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1.5W 2615 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
FEMALE MACHINED SEALOK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf