Murata Electronics North America GRM1555C2A6R9DA01J
GRM1555C2A6R9DA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C2A6R9DA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.9PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C2A6R9DA01J.pdf
Availability of GRM1555C2A6R9DA01J
QUANTITY
GRM1555C2A6R9DA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C2A6R9DA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C2A6R9DA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C2A6R9DA01J
Related LinksGRM1555C2, GRM1555C2A6R9DA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C2A6R9DA01J Details Description
Related parts for GRM1555C2A6R9DA01J
TVS DIODE 30VWM 64.3VC SMB datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTHESIZER 32-VFQFPN datasheet.pdf
IC BUFFER LOW POWER N-INV 6SON datasheet.pdf
CAP TACT RECT BLK/FROST WHT LENS datasheet.pdf
CAP CER 1PF 4KV C0K RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 107K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPDT 0.02A 15V datasheet.pdf
LED XLAMP XT-E 6200K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf