Murata Electronics North America GRM1555C2A8R1DA01J
GRM1555C2A8R1DA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C2A8R1DA01J
Brief Description
CAP CER 8.1PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C2A8R1DA01J.pdf
Availability of GRM1555C2A8R1DA01J
QUANTITY
GRM1555C2A8R1DA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C2A8R1DA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C2A8R1DA01J
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C2A8R1DA01J
Related LinksGRM1555C2, GRM1555C2A8R1DA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C2A8R1DA01J Details Description
Related parts for GRM1555C2A8R1DA01J
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FUSE PULLER ATO/MINI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CABLE STR MALE-MALE 9POS 12' datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 164POS 1MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf