Murata Electronics North America GRM1555C2A8R9CA01J
GRM1555C2A8R9CA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C2A8R9CA01J
Brief Description
CAP CER 8.9PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C2A8R9CA01J.pdf
Availability of GRM1555C2A8R9CA01J
QUANTITY
GRM1555C2A8R9CA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C2A8R9CA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C2A8R9CA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C2A8R9CA01J
Related LinksGRM1555C2, GRM1555C2A8R9CA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C2A8R9CA01J Details Description
Related parts for GRM1555C2A8R9CA01J
CHASSIS ALUM UNPAINTED 7"L X 5"W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 3C030MS-3,0C1-2,V5,N3 datasheet.pdf
MICRO 100C P 48" RBW JACKP NI datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 80VC SGP1610N2 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf