Murata Electronics North America GRM1556P1H180GZ01D
GRM1556P1H180GZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H180GZ01D
Brief Description
CAP CER 18PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H180GZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H180GZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556P1H180GZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H180GZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H180GZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H180GZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H180GZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H180GZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H180GZ01D
24-PIN TEST CLIP GOLD DIP .30" datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.5V SOT-23-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 24 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
VIP-2/SC/FLK10/ROC AI-12 datasheet.pdf
860UF 450V 51X143 85C ST datasheet.pdf