Murata Electronics North America GRM1556P1H2R1CZ01D
GRM1556P1H2R1CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H2R1CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.1PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H2R1CZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H2R1CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556P1H2R1CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H2R1CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H2R1CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H2R1CZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H2R1CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H2R1CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H2R1CZ01D
TRIAC 600V 15A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ICL 16 OHM 20% 4A 15MM datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC 1.5KE datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 20A 3.6 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf