Murata Electronics North America GRM1556P1H5R0CZ01D
GRM1556P1H5R0CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H5R0CZ01D
Brief Description
CAP CER 5PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H5R0CZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H5R0CZ01D
QUANTITY
GRM1556P1H5R0CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H5R0CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H5R0CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H5R0CZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H5R0CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H5R0CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H5R0CZ01D
CONN RECEPT 20POS .050 W/LATCH datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 250MW SOD882 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
.070 ECONOSEAL PLUG ASSY 3P datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
RES 680 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf