Murata Electronics North America GRM1556P1H5R4CZ01D
GRM1556P1H5R4CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H5R4CZ01D
Brief Description
CAP CER 5.4PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H5R4CZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H5R4CZ01D
QUANTITY
GRM1556P1H5R4CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H5R4CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H5R4CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H5R4CZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H5R4CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H5R4CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H5R4CZ01D
LABEL S LAM DM TED WHITE .90X.25 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LME49720NA datasheet.pdf
FIXED IND 1.4UH 2.6A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .102M 21POS datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 1W datasheet.pdf
TV 24C 12#16 12#12 PIN J/N REC datasheet.pdf
470UF 63V 16X25MM 105C 10000H datasheet.pdf