Murata Electronics North America GRM1556P1H5R8CZ01D
GRM1556P1H5R8CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H5R8CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.8PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H5R8CZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H5R8CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556P1H5R8CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H5R8CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H5R8CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H5R8CZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H5R8CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H5R8CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H5R8CZ01D
MOSFET N-CH 55V 42A I-PAK datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V 10% BP 1825 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 680 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
DUPLEX FIBER PATCH CABLE 30M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf