Murata Electronics North America GRM1556P1H6R2DZ01D
GRM1556P1H6R2DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H6R2DZ01D
Brief Description
CAP CER 6.2PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H6R2DZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H6R2DZ01D
QUANTITY
GRM1556P1H6R2DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H6R2DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H6R2DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)