Murata Electronics North America GRM1556P1H6R5DZ01D
GRM1556P1H6R5DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H6R5DZ01D
Brief Description
CAP CER 6.5PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H6R5DZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H6R5DZ01D
QUANTITY
GRM1556P1H6R5DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H6R5DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H6R5DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.5pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H6R5DZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H6R5DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H6R5DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H6R5DZ01D
OSC XO 3.2768MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
TERM SH LOCK/FORK NYL 12-10AWG#8 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR PNP TTL 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 400MW ALF2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 52MM datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE LIION 15DSBGA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 5A TO220AC datasheet.pdf