Murata Electronics North America GRM1556P1H7R5DZ01D
GRM1556P1H7R5DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H7R5DZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.5PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H7R5DZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H7R5DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556P1H7R5DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H7R5DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H7R5DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H7R5DZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H7R5DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H7R5DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H7R5DZ01D
RF TRANSISTOR NPN SOT-343F datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT SPDT T/H 30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SM06-SL400, REPLACEMENT LID datasheet.pdf
TVS DIODE 24.3VWM 43.5VC SMCJ datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Crystal 16.9340MHz 30ppm 18pF 70 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf