Murata Electronics North America GRM1556P1H8R6CZ01D
GRM1556P1H8R6CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H8R6CZ01D
Brief Description
CAP CER 8.6PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H8R6CZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H8R6CZ01D
QUANTITY
GRM1556P1H8R6CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H8R6CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H8R6CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H8R6CZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H8R6CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H8R6CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H8R6CZ01D
IC OPAMP CFA 600MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.27A 140 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 10POS 7.5MM datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/20W .25% AXIAL datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 6" 7S FIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 350V SCREW datasheet.pdf