Murata Electronics North America GRM1556R1H160GZ01D
GRM1556R1H160GZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H160GZ01D
Brief Description
CAP CER 16PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H160GZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H160GZ01D
QUANTITY
GRM1556R1H160GZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H160GZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H160GZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H160GZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H160GZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H160GZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H160GZ01D
IC RES-PROG TEMP SWITCH SC70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 23POS SCKT datasheet.pdf
VENT KIT GRAY datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf