Murata Electronics North America GRM1556R1H300JZ01D
GRM1556R1H300JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H300JZ01D
Brief Description
CAP CER 30PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H300JZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H300JZ01D
QUANTITY
GRM1556R1H300JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H300JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H300JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H300JZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H300JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H300JZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H300JZ01D
RES SMD 17.4K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 5TH 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MODULE IGBT CBI datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
LED CBI PRISM BLVL YW/GRN SIL datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MAX1454 datasheet.pdf
TV 29C 29#16 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf