Murata Electronics North America GRM1556R1H6R1CZ01D
GRM1556R1H6R1CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H6R1CZ01D
Brief Description
CAP CER 6.1PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H6R1CZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H6R1CZ01D
QUANTITY
GRM1556R1H6R1CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H6R1CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H6R1CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H6R1CZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H6R1CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H6R1CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H6R1CZ01D
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
BIT PHILLIPS SZ2 1.97" datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMF datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO204AC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 11A 125V datasheet.pdf
CAP CER 5PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
HOOK MICRO TEST CONN BLK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf