Murata Electronics North America GRM1556R1H6R6CZ01D
GRM1556R1H6R6CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H6R6CZ01D
Brief Description
CAP CER 6.6PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H6R6CZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H6R6CZ01D
QUANTITY
GRM1556R1H6R6CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H6R6CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H6R6CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H6R6CZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H6R6CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H6R6CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H6R6CZ01D
CARDEDGE LO PRO 50POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 42A DPAK datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 66.667MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 274K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 47POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf