Murata Electronics North America GRM1556R1H6R7DZ01D
GRM1556R1H6R7DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H6R7DZ01D
Brief Description
CAP CER 6.7PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H6R7DZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H6R7DZ01D
QUANTITY
GRM1556R1H6R7DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H6R7DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H6R7DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H6R7DZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H6R7DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H6R7DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H6R7DZ01D
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC TXRX 3.3V EIA/TIA-562 16-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SERIAL IN 16-DIP datasheet.pdf
IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
DSUB NON MAGNETIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
CONN RECEPT 50POS 1.27MM T/H datasheet.pdf