Murata Electronics North America GRM1556R1H7R6DZ01D
GRM1556R1H7R6DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H7R6DZ01D
Brief Description
CAP CER 7.6PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H7R6DZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H7R6DZ01D
QUANTITY
GRM1556R1H7R6DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H7R6DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H7R6DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H7R6DZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H7R6DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H7R6DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H7R6DZ01D
TRIAC ALTERNISTOR 400V TO218X datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6DIP datasheet.pdf
PATCHBAY 96TT JACK 3.5" UNWIRED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 32POS R/A GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf