Murata Electronics North America GRM1556R1H8R6CZ01D
GRM1556R1H8R6CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H8R6CZ01D
Brief Description
CAP CER 8.6PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H8R6CZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H8R6CZ01D
QUANTITY
GRM1556R1H8R6CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H8R6CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H8R6CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H8R6CZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H8R6CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H8R6CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H8R6CZ01D
RES SMD 32.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 20POS .050" SLD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf