Murata Electronics North America GRM1556R1H9R2CZ01D
GRM1556R1H9R2CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H9R2CZ01D
Brief Description
CAP CER 9.2PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H9R2CZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H9R2CZ01D
QUANTITY
GRM1556R1H9R2CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H9R2CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H9R2CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H9R2CZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H9R2CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H9R2CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H9R2CZ01D
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 20K OHM 10SIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A datasheet.pdf
CAP FILM 0.75UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf