Murata Electronics North America GRM1556R1HR80BD01D
GRM1556R1HR80BD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1HR80BD01D
Brief Description
CAP CER 0.80PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1HR80BD01D.pdf
Availability of GRM1556R1HR80BD01D
QUANTITY
GRM1556R1HR80BD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1HR80BD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1HR80BD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.80pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1HR80BD01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1HR80BD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1HR80BD01D Details Description
Related parts for GRM1556R1HR80BD01D
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 30V 1.85A RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.3V USP-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
SOCKET SET HEX 3/8" 5PC datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZA32 M25 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 60V SMAJ datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100 L.210 datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 143MHZ 54WBGA datasheet.pdf