Murata Electronics North America GRM1556R1HR90CD01D
GRM1556R1HR90CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1HR90CD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.90PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1HR90CD01D.pdf
Availability of GRM1556R1HR90CD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556R1HR90CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1HR90CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1HR90CD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.90pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1HR90CD01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1HR90CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1HR90CD01D Details Description
Related parts for GRM1556R1HR90CD01D
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 25KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
IC HOT SWAP CTLR QUAD 24QSOP datasheet.pdf
IC I2C 2:1 SELECTOR 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf